Автор Тема: Договори юридичних осіб на постачання природного газу з НАК "Нафтогаз України"  (Прочитано 7025 раз)

Acken

  • Гість
     Враховуючи вимоги ст.19 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» від 08.07.2010 р. №2467-VI (далі – Закон) споживач зобов’язаний укласти договір на постачання природного газу. Для юридичних осіб, річний обсяг споживання природного газу яких перевищує 3 млн. куб.м., відповідно до постанови КМУ №705 від 25.07.2012 року гарантованим постачальником природного газу є НАК «Нафтогаз України»»
     Керуючись постановою НКРЕ «Про затвердження Типового договору на постачання природного газу за регульованим тарифом» від 22.09.2011 р. №1580, підприємством було направлено  до НАК «Нафтогаз України» проекти договорів на постачання природного газу за регульованим тарифом.
     Однак НАК «Нафтогаз України» відмовилась розглядати надіслані проекти договорів, посилаючись на те, що дія ст.12 Закону не розповсюджується на НАК «Нафтогаз України», оскільки остання не має ліцензії на постачання природного газу за регульованим тарифом.
     Натомість НАК «Нафтогаз України» примушує юридичних осіб укладати договори на купівлю-продаж природного газу, за основу яких взято постанову КМУ «Про затвердження Типового договору на купівлю-продаж природного газу (між власниками та постачальниками природного газу)» від 05.07.2012 року №849, дія якої розповсюджується на власників природного газу та суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на підставі ліцензії на постачання природного газу за регульованим тарифом, та не поширюється на споживачів природного газу.
    Враховуючи вищесказане, просимо Вас надати роз’яснення:
        1)   Хто виступає ініціатором укладання договору на постачання природного газу?
        2)   Якими нормативно-правовими актами повинні керуватись гарантований постачальник та споживач при укладанні договору на постачання природного газу?

Offline НКРЕ

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 1132
  • На особисті повідомлення не відповідаю
    • Перегляд профілю
Відповідь НКРЕ
« Reply #1 : 18 Липень 2013, 15:07:26 »
Відповідно до пункту 10 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» (далі – Закон):
постачання природного газу – господарська діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню і полягає в наданні послуг та пов'язана з реалізацією природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів;
гарантований постачальник – визначене у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, газопостачальне підприємство, яке не має права відмовити споживачу в укладенні договору на постачання природного газу.
Згідно з пунктами 1.5, 1.6 Правил користування природним газом для юридичних осіб, затверджених постановою НКРЕ від 13.09.2012 р. № 1181, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 11.10.2012 р. № 1715/22027 (далі - Правила) гарантований постачальник, який здійснює діяльність з постачання природного газу за регульованим тарифом, укладає з усіма споживачами та субспоживачами, для яких відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 липня 2012 року N 705 "Про визначення гарантованих постачальників природного газу" цей постачальник визначений гарантованим та об'єкти газоспоживання яких розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності даного постачальника, договір на постачання природного газу за регульованим тарифом відповідно до Типового договору на постачання природного газу за регульованим тарифом, затвердженого постановою НКРЕ від 22 вересня 2011 року № 1580, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2011 року за № 1155/19893.
Інші гарантовані постачальники укладають з усіма споживачами та субспоживачами, для яких відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 липня 2012 року № 705 «Про визначення гарантованих постачальників природного газу» ці постачальники визначені гарантованими, договір на постачання природного газу відповідно до вимог законодавства України.
Договір на постачання газу між споживачем (субспоживачем) та постачальником за нерегульованим тарифом укладається відповідно до вимог чинного законодавства України.
Слід зазначити, що на сьогодні у НАК "Нафтогаз України" відсутня ліцензія на провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.
Таким чином, оскільки НАК «Нафтогаз України» здійснює діяльність з постачання природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за нерегульованим тарифом, умови договору на постачання природного газу між НАК «Нафтогаз України» та споживачем (у тому числі промисловим споживачам, річний обсяг споживання природного газу яких перевищує 3 млн. куб. метрів) мають визначатися з урахуванням положень Господарського та Цивільного кодексів України.
Укладання договорів на постачання природного газу з споживачем відповідно до вимог Типового договору на постачання природного газу за регульованим тарифом, затвердженого постановою НКРЕ від 22 вересня 2011 року № 1580 здійснюється постачальником природного газу, який отримав ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.
Крім того, у разі здійснення НАК «Нафтогаз України» постачання природного газу підприємствам теплокомуненерго, укладання договорів може здійснюватися відповідно до вимог Примірного договору про постачання природного газу за нерегульованим тарифом підприємствам теплоенергетики на виробництво теплової енергії для надання населенню послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого постановою КМУ від 07.10.2009 № 1087.
Таким чином, постачання природного газу НАК «Нафтогаз України», як гарантованим постачальником, повинно здійснюватися з урахуванням вищевикладеного.
При цьому, ініціатором укладання договору на постачання природного газу може виступати як постачальник так і споживач природного газу.
Разом з тим, згідно пункту 143.1 Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 - 2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженого Указом Президента України від 12.03.2013 № 128/2013 передбачено внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 липня 2012 року № 705 "Про визначення гарантованих постачальників природного газу" щодо забезпечення отримання всіма гарантованими постачальниками природного газу, у тому числі НАК "Нафтогаз України", ліцензії на постачання природного газу за регульованим тарифом.