Автор Тема: щодо заборгованності за самовільне встановлення газових приладів  (Прочитано 6452 раз)

евгений

  • Гість
Доброго дня. Допоможіть будь-ласка у вирішенні мого питання. У мене був самовільно встановлений газовий котел і коли його газова служба відрізала повідомила нас про нову до того невідому для нас заборгованність. В газовий службі нам пояснили що вони згідно постановою нкре №475 нарахували по площі квартири. Але коли я переглядав цю постанову в інтернеті то не знайшов нічого подібного. Поясніть будь-ласка чи має право газопостачальник нараховувати заборгованність по площі квартири якщо весь газ що йшов до самовільно встановленного газового котла йшов через газовий лічильник. Якщо так , то як вона нараховується. Якщо ні то як нам це довести .
   З повагою Євгеній .

Offline НКРЕ

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Повідомлень: 1132
  • На особисті повідомлення не відповідаю
    • Перегляд профілю
Відповідь НКРЕ
« Reply #1 : 27 Січень 2012, 14:31:02 »
Відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 №2246 (далі – Правила).
Відповідно до положень пункту 30 Правил газопостачальна організація має право вимагати від споживача відшкодування збитків згідно з Порядком відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу цих Правил.
Пунктом 1.3 Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого постановою НКРЕ від 29.05.2003 № 475 (далі – Порядок відшкодування), передбачено порушення споживачем Правил, які тягнуть за собою відповідальність з відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству:
використання газу у разі самовільного підключення до системи газопостачання;
використання газу в разі самовільного відновлення газопостачання;
пошкодження лічильника газу, пломб на ньому, порушення цілісності або пошкодження повірочного тавра, а також дій споживача, які призводять до заниження показань лічильника;
зрив пломб на газових приладах та пристроях, опломбованих газопостачальним або газорозподільним підприємством;
використання газу (у разі відсутності лічильника) у випадку, коли не було своєчасно повідомлено газопостачальне або газорозподільне підприємство про зміну розміру опалювальної площі, кількості осіб, яким надаються послуги з газопостачання понад один місяць, встановлення додаткових газових приладів та пристроїв;
відмова в доступі до своїх житлових та підсобних приміщень, де розташовані газові прилади (пристрої), запірна арматура та лічильники газу, представникам газопостачального або газорозподільного підприємства у випадках, передбачених Правилами для контрольного зняття показань лічильників газу, проведення інвентаризації газового обладнання та планово-технічного обслуговування, припинення газопостачання;
відмова у доступі до своїх житлових та підсобних приміщень, де розташовані лічильники газу, представникам газопостачального (газорозподільного) підприємства для їх демонтажу та монтажу, пов'язаного з проведенням періодичної повірки лічильників газу.
Таким чином, якщо самовільно встановлений газовий котел було підключено після лічильника газу, розрахунок збитків відповідно до вимог положень Порядку відшкодування є недоцільним, оскільки весь обсяг спожитого споживачем природного газу обліковується приладом обліку і сплачується споживачем в повному обсязі. Отже, у зазначеному випадку газопостачальне підприємство не несе збитків.
У разі, якщо самовільно встановлений газовий котел було встановлено на об’єкті споживача, який не обладнано лічильником газу або обладнано лічильником газу та підключено поза обліком лічильника газу, збитки розраховуються відповідно до вимог пункту 2.1 та 2.3 Порядку відшкодування, оскільки обсяг природного газу, спожитий додатково встановленим газовим котлом, не обліковується лічильником газу і не сплачується споживачем в повному обсязі.
Пунктом 2.1 Порядку відшкодування встановлено, що у разі самовільного підключення додаткових (не передбачених у проектній документації) газових приладів, пристроїв споживача до системи газопостачання або підключення шляхом зриву, або пошкодження цілісності пломб на відключаючих пристроях перед газовими приладами та пристроями, засувках на вводі в будинок, пошкодження або зняття заглушок тощо, розрахунок збитків здійснюється за Нормами споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників (далі - Норми), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.96 № 619, з урахуванням:
кількості днів з часу останнього контрольного зняття представником газопостачальному або газорозподільному підприємству показань лічильника до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців (за наявності лічильника);
кількості днів з дня останньої технічної перевірки газових приладів та пристроїв, розміру опалювальної площі та кількості осіб, яким надавались послуги з газопостачання, але не більше ніж за 6 місяців (за відсутності лічильника);
кількості самовільно підключених газових приладів та пристроїв.
У разі самовільного підключення газових приладів, пристроїв споживача до системи газопостачання шляхом врізки в газопроводи, яке не може бути виявлене при планових обходах, а лише із застосуванням спеціальних приладів та методів, розрахунок збитків здійснюється за Нормами з дня пуску газу на об'єкт до дня виявлення самовільного підключення, але не більше трьох років з урахуванням кількості самовільно підключених газових приладів, пристроїв, розміру опалювальної площі та кількості проживаючих осіб.
Згідно пункту 2.3 Порядку відшкодування у разі несвоєчасного повідомлення споживачем газопостачального або газорозподільного підприємства про зміну розміру опалювальної площі, встановлення додаткових газових приладів та пристроїв, кількості осіб, яким надаються послуги з газопостачання понад один місяць (за умови відсутності лічильників газу), розрахунок збитків здійснюється за Нормами з урахуванням кількості підключених газових приладів, пристроїв, розміру опалювальної площі, кількості осіб, яким надавались послуги з газопостачання, кількості днів з дня, коли відбулись такі зміни, а у разі неможливості встановлення цієї дати, то з дня останньої технічної перевірки газових приладів та пристроїв (дата проведення технічної перевірки фіксується у відомості проведення технічної перевірки), розміру опалювальної площі та кількості осіб, яким надавались послуги з газопостачання, до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців.
Одночасно слід зазначити, що відповідно до положень пункту 29 Правил споживач зобов'язаний, зокрема, виконувати вимоги Правил безпеки систем газопостачання та цих Правил.
Відповідно до положень пункту 31 Правил газорозподільне підприємство має право, зокрема, припиняти постачання газу споживачеві у випадках, передбачених у пункті 6 цих Правил, у тому числі, у разі самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання та порушення споживачем Правил безпеки систем газопостачання, що створює загрозу виникнення аварійної ситуації.
Пунктом 4.5.7 Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01.10.1997 № 254, передбачено, що переміщення і заміна газових приладів і апаратів провадяться СПГГ або газовими службами підприємств з урахуванням вимог нормативних документів і внесенням змін в технічну документацію.
Відповідно до підпункту 10 пункту 28 Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 938, споживач зобов’язаний не підключати нові (додаткові) газові прилади і пристрої, не змінювати місце їх розташування та не втручатися в роботу внутрішньобудинкових систем газопостачання без узгодження з виконавцем (газопостачальним підприємством).
Враховуючи вищезазначене, споживач не має права підключати нові (додаткові) газові прилади і пристрої, змінювати місце їх розташування та втручатися в роботу внутрішньобудинкової систем газопостачання без узгодження з газопостачальним підприємством та внесення змін в технічну документацію.
У разі, якщо споживач не повідомив газопостачальне підприємство про встановлення додаткового газового обладнання, газопостачальне підприємство має право припинити постачання природного газу до помешкання споживача у відповідності до вимог Правил.
Одночасно слід зазначити, що згідно пункту 39 Правил у разі коли між споживачем і газопостачальним (газорозподільним) підприємством не досягнуто згоди про надання послуг з газопостачання, розміру їх оплати, відшкодування збитків, спірні питання вирішуються в судовому порядку.
НКРЕ